Primjerice, u Njemačkoj niskoenergetska kuća ima ograničenje u potrošnji energije za grijanje prostorija od 50 kWh/m2 godišnje, dok se u Švicarskoj za grijanje prostorija ne smije se koristiti više od 42 kWh/m2 godišnje. U ovome trenutku se kod prosječne niskoenergetske kuće u spomenutim državama dostiže otprilike polovica tih iznosa, odnosno između 30 kWh/m2 godišnje i 20 kWh/m2 godišnje za grijanje prostorija.
U Hrvatskoj se prilikom definiranja niskoenergetske kuće uzima vrijednost od 30 kWh/m2 godišnje za grijanje prostorija jer je kod nas klima povoljnija od one u Njemačkoj i Švicarskoj. Ova vrijednost bi u praksi trebala na jugu biti i znatno niža zbog većeg broja sunčanih dana.
Kako se postiže ušteda energije kod niskoenergetske kuće?
Kako bi kuća koju planiramo graditi u konačnici zaista bila niskoenergetska potrebno je već u samoj fazi projektiranja povesti računa o nekoliko fondamentalnih uvjeta koje moramo zadovoljiti: adekvatna orijentacija kuće (sobe prema sjeveru a dnevni dio prema jugu),kvalitetna stolarija sa troslojnim niskoemisijskim staklima i sjenilima kao zaštitom od ljetnog pregrijavanja,zrakotjesnost vanjskog omotača,
odgovarajući sastav i debljina vanjskih zidova i krovišta te naposlijetku pravilan i uravnotežen odabir sustava grijanja i hlađenja.Poželjna je i ugradnja elemenata koji iskorištavaju besplatnu sunčevu energiju,kao što su solarni kolektori za grijanje sanitarne tople vode i fotonaponske ćelije za proizvodnju električne energije.Naravno, kod niskoenerghetskih kuća mehanička ventilacija sa rekuperacijom svakako ne bi trebala biti opcija već standard.
Razlika u pristupu kod projektiranja i gradnje između Niskoenergetske i Pasivne kuće svodi se na to da će kod niskoenergetske kuće trebati više investirati u sofisticirane sustave za grijanje i hlađenje koji stvaraju energiju iz obnovljivih izvora poput vode, sunca,zraka,zemlje, dok će sa druge strane kod pasivne kuće investicija prevagnuti na kvalitetniju i bolju izoliranost vanjskog plašta te njegovu 100%-tnu zrakotjesnost.
Niskoenergetska kuća odličan je odabir za sva klimatska podneblja, dok gradnja pasivne kuće ima više smisla u kontinentalnom dijelu sa oštrijom klimom gdje se period potrebe za grijanjem proteže na 5-6 mjesci godišnje,pogotovo u zonama sa puno zimskih sunčanih dana gdje možemo neograničeno koristiti sunce kao besplatni izvor energije.
Pasivnu kuću karakteriziraju velike staklene stijene okrenute prema jugu i relativno mali prozori okrenuti prema sjeveru kao i kompaktnost građevinskog objekta. Ove kuće postižu ogromnu uštedu energije zahvaljujući visokoj kvaliteti termoizolacijskog omotača i iznimno energetski učinkovitim građevinskim elementima. Udobnost je značajno povećana, podešava se takozvana individualna „termička ugoda“.
Temeljna pretpostavka za pasivnu gradnju i generalno energetski štedljiv objekat je vanjski zrakoneporopusni omotač. Zrakonepropusni omotač mora biti kontinuirano i čvrsto postavljen oko cijelog objekta i ne smije imati otvore. Prozori moraju imati niski koeficijent prolaza topline koji ne smije prelaziti vrijednost Uw=0,8W/m2K.
Ostakljenje se mora izvesti sa troslojnim niskoemisijskim staklima punjenima plinom. Prilikom projektiranja i izvođenja treba posebno voditi računa da nema toplinskih mostova. Time se osigurava da se površinska temperatura kuće ravnomjerno razdjeljuje unutar objekta bez gubitaka , a istovremeno se sprečava eventualna pojave plijesni na zidovima,kao i vlage u izolaciji koja se nalazi unutar drvene konstrukcije.